در حال حاضر، نظام آموزش پزشکی عمومی، شامل ۴ دوره علوم پایه، فیزیوپاتولوژی، کارآموزی بالینی و کارورزی بالینی است. دوره علوم پایه دوره علوم پایه پزشکی ۵ ترم تحصیلی است که با اتمام آن، دانشجویان مجاز به ورود به دوره بعدی (فیزیوپاتولوژی) هستند و پیش از ورود به دوره بعدی، امتحان جامع علوم پایه پزشکی از تمام دانشجویان به طور سراسری و همزمان، توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در تمام دانشگاه‌های علوم پزشکی به عمل می‌آید و قبول‌شدگان، مجاز به ورود به دوره‌ی فیزیوپاتولوژی خواهند بود. این امتحان، دربردارنده‌ی مباحث تدریس شده در دوره‌ی علوم پایه است.

توانایی های لازم:

تصور بسیاری از داوطلبان ورود به دانشگاه به خصوص داوطلبان علاقه مند به رشته پزشکی این است که دانشگاه مثل یک قیف برعکس است که ورود به آن مشکل و خروج از آن بسیار ساده است در حالی که به گفته دانشجویان این رشته، یک دانشجوی پزشکی باید آمادگی مطالعه، تحقیق و پژوهش را در حد بسیار گسترده و فراگیر داشته باشد؛ یعنی اگر دانشجو بسیار کوشا و علاقه مند نباشد و تنها برای عنوان دکتری وارد این رشته شده باشد، حتی نمی تواند مدرک دکترای عمومی خود را به دست بیاورد. زیرا دوره‌ی پزشکی عمومی نسبت به رشته‌های دیگر، طولانی‌تر است و در طی این مدت دانشجو باید درس‌های متعدد، متنوع، حجیم و نسبتا پیچیده و دشواری را مطالعه کند.

برخی از درس‌های‌ این‌ رشته‌ در طول‌ تحصیل:

دروس علوم پایه:

بیوشیمی، بافت شناسی، تشریح (نظری – عملی)، تشریح (آناتومی) (نظری – عملی)، فیزیولوژی(نظری – عملی)، ایمونولوژی نظری اپیدمیولوژی، روانشناسی، جنین‌شناسی، تغذیه، ژنتیک، زبان تخصصی، آسیب‌شناسی عمومی، انگل‌شناسی، میکروب شناسی

دروس فیزیوپاتولوژی:

آسیب‌شناسی اختصاصی، فارماکولوژی، سیمیولوژی، دوره‌های فیزیوپاتولوژی ارگان‌ها

دروس کار آموزی بالینی:

بیماری‌های اعصاب، بیماری‌های عفونی، کارآموزی داخلی، بیماری‌های جراحی، بیماری‌های ارتوپدی، بیماری‌های عفونی، کارآموزی جراحی، تاریخ و اخلاق پزشکی، بیماری‌های کودکان، پزشکی قانونی و مسمومیت‌ها، فارماکولوژی بالینی، کار آموزی چشم، کار آموزی پوست، کار آموزی بهداشت، کار آموزی بخش کودکان، بهداشت، کار آموزی گوش و حلق و بینی، کار آموزی ارتوپدی، بیماری‌های زنان و زایمان

آینده ی شغلی و تحصیلی:

امروزه از گوشه و کنار می‌شنویم که برای فارغ التحصیلان پزشکی بازار کار مناسبی وجود ندارد. در حالی که هنوز در بسیاری از شهرهای کوچک و مناطق محروم با کمبود پزشک مواجه هستیم. از سوی دیگر فارغ‌التحصیل پزشکی حتما نباید در مطب بنشیند و نسخه بنویسد، بلکه در زمینه‌ی پزشکی شغل‌های مختلفی هست که می‌توان انجام داد. برای مثال زمینه‌های تحقیقی بسیاری در این رشته وجود دارد. اما متأسفانه تعداد فارغ التحصیلانی که مایل اند در این زمینه کار کنند، بسیار انگشت شمار است.

امکان ادامه تحصیل در این رشته تا مقطع فوق تخصص وجود دارد.

برخی از گرایش‌های این رشته در دکترای تخصصی عبارتند از:

بیهوشی

پوست و مو وزیبایی

رادیولوژی

طب اورژانس

جراحی عمومی

ارتوپدی

داخلی

اطفال

قلب و عروق

مغز و اعصاب