رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش با اعلام شروط امتحانات حضوری دانش‌آموزان گفت:‌ ارزشیابی حضوری کلاس اول و دوم ابتدایی در وضعیت زرد امکان‌پذیر است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ شیوه برگزاری امتحانات نوبت اول دانش‌آموزان یکی از سؤالات اساسی است که این روزها از سوی خانواده‌ها و دانش‌آموزان محل پرسش است.

برخی مدارس گفته‌اند که امتحانات به شیوه حضوری برگزاری می‌شود و این مسئله موجب اعتراض دانش‌آموزان شده است. آنها می‌گویند در حالیکه آموزش‌ها مجازی بوده است چگونه انتظار دارند که امتحانات حضوری برگزار شود؟

از سوی دیگر خانواده‌های دانش‌آموزان کلاس اول و دوم دبستان، این پرسش را مطرح می‌کنند که آیا وضعیت ارزیابی یادگیری دانش‌‌آموزان برای دو درس فارسی و ریاضی حضوری خواهد بود؟

در همین رابطه، خسرو ساکی؛ رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش در پاسخ به این پرسش که شرایط برگزاری امتحانات نوبت اول دانش‌‌آموزان به شیوه حضوری چیست؟ به تسنیم گفت: برگزاری امتحانات به شیوه حضوری باید با نظر شورای مدرسه و اجازه ستاد مدیریت و کنترل بیماری کرونای استان باشد.

وی افزود: اگر ستاد مدیریت کرونای استان اعلام کند شرایط زرد است و شورای مدرسه امکانات موجود را بررسی کرده و مشخص شد شرایط لازم را برای رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و برگزاری امتحانات دارند، مانعی برای امتحانات حضوری وجود ندارد.

رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه طبق دستورالعمل‌های ستاد ملی کرونا در مناطق نارنجی امتحانات حضوری معنا نخواهد داشت، گفت: در شرایطی که امکان حضور فیزیکی دانش‌آموزان دوره‌های اول و دوم متوسطه فراهم نباشد، امتحانات از طریق برگزاری آزمون آنلاین در سامانه شاد یا سایر سامانه‌های مورد تأیید شورای مدرسه و نمره ارزشیابی مستمر با استفاده از مستندات و شواهد جمع آوری شده از فعالیت‌های آموزشی و تربیتی دانش‌آموزان در نیم سال اول تعیین می‌شود.

ساکی درباره شیوه ارزیابی دانش‌آموزان کلاس اول و دوم دبستان گفت: درباره برگزاری حضوری ارزشیابی تحصیلی و تربیتی پایه های اول ودوم ابتدایی صرفاً در مناطق دارای وضعیت زرد و پس از اخذ مجوز کتبی از کارگروه مدیریت و کنترل بیماری کرونای استان امکان پذیر است.

به گزارش تسنیم، طبق اعلام وزارت آموزش و پرورش، ارزیابی دروس شایستگی‌های فنی شاخه‌های فنی و حرفه‌ای، استاندارهای مهارت شاخه کاردانش و دروس کارورزی و کارآموزی به صورت حضوری با رعایت کامل شیوه نامه‌های بهداشتی انجام می‌شود.

ارزشیابی دروس داخلی و امتحانات نهایی دانش‌آموزان پایه دوازدهم مدارس روزانه که در شهریورماه موفق به کسب نمره قبولی در برخی از دروس نشده‌اند برای 76 هزار و 700 نفر به شیوه حضوری از 15 دی تا 8 بهمن 99 برگزار خواهد شد.

آموزش و پرورش شهر تهران نیز در دستورالعمل جداگانه‌ای اعلام کرده است: با توجه به وضعیت بیماری کرونا و مصوبات ستاد مرکزی مقابله با کرونا امسال تمام کلاس‌های درس در شهر تهران غیرحضوری بود بنابراین به هیچ عنوان امتحان حضوری در هیچ یک از مقاطع تحصیلی (حتی کلاس اول و دوم دبستان) برگزار نمی‌شود و صرفاً امتحانات نهایی دی ماه که آن هم مختص بازماندگان امتحانات خرداد و شهریور است به صورت حضوری برگزار می‌شود.